Winter Games of Idaho: Week Two's Results 

It was the weekend of slalom for skiers of all ages, and kids as young as 3 took on the giant slalom, as did seasoned skiers in the 75-79 age bracket. Without further ado, here are this week's top finishers. Saturday, February 2, was a busy day on the slopes with the Physically Challenged Giant Slalom, the Children's and Junior's Recreational Giant Slalom and the Mitey Mite Giant Slalom.

Physically Challenged Giant Slalom: Hava Fisherman (Boise), Danielle Oster (Boise), Mariah Anderson (Boise), Kaelyn Drury (McCall), Rosey Orozco (McCall), Natalie Collantes (Boise), Jared Smith (Boise), Carter Anderson (Boise), Erik Pedersen (McCall), Joe Douglas (Boise), Patrick Dougherty (Boise), Drew Boehlke (Nampa)

Children's & Junior's Recreational Giant Slalom

Girls 3-4: 1. Dakota Hughes (McCall)

Boys 3-4: 1. Nicholas Gebhards (McCall); 2. Jarret Mink (Cambridge); 3. Finan Langston (Boise)

Girls 5-6: 1. Matty Devault (New Meadows); 2. Alexis Sugg (Boise)

Boys 5-6: 1. Connor Smith (Garden Valley); 2. Fletcher Anderson (Boise); 3. Charlie Walther (Boise)

Girls 7-8: 1. Carly Werdel (Boise); 2. Emily Fuller (Eagle); 3. Ashley Davison (McCall)

Boys 7-8: 1. Jayden Mink (Cambridge)

Girls 9-10: 1. Sierra Schmeckpeper (Council); 2. Kathryn Saad (Boise); 3. Zoe Wessels (Council)

Boys 11-12: 1. Charlie Saad (Boise); 2. Elliot Fuller (Eagle) 3. Robert Herold (McCall)

Girls 13-14: 1. Avenel Rolfsen (Eagle); 2. Kassandra Jensen (Kuna); 3. Kylie Touchstone (Boise)

Boys 13-14: 1. Mackenzie Winsauer (Boise)

Mitey Mite Giant Slalom

Girls 5-6: 1. Sophia Mazzoni (Eagle); 2. Megan Ellis (New Meadows); 3. Rylie Deluna (McCall)

Boys 5-6: 1. Deets Babbitt (McCall); 2. Peter Knudson (Eagle); 3. Brennan Lamey (Boise)

Girls 7-8: 1. Abigail Huelse (Eagle); 2. Hallie Tucker (Boise); 3. Isabella Corey (Meridian)

Boys 7-8: 1. Hayden Terjeson (Halfway, OR); 2. Jonny Faeth (Eagle); 3. Cooper Shea (Boise)

Girls 9-10: 1. Abigail Milburn (Eagle); 2. Kate Poole (Boise); 3. Kaitlyn Ellis (New Meadows)

Boys 9-10: 1. Max Weitz (Caldwell); 2. Maximilian Knudson (Eagle); 3. Zach Taylor (Eagle)

Girls 11-12: 1. Josie Hubble (Cascade); 2. Sadi Mosko (Boise); 3. Hannah Bodily (McCall)

Boys 11-12: 1. Stearne Briem (McCall); 2. Bryan Bailey (Boise); 3. Garrett Summerfield (New Meadows)

The slalom competitions continued Sunday, February 3.

Physically Challenged Slalom: Danielle Oster (Boise); Hava Fisherman (Boise); Joe Douglas (Boise); Patrick Dougherty (Boise)

Mitey Mite Slalom

Girls 5-6: 1. Sophia Mazzoni (Eagle); 2. Megan Ellis (New Meadows); 3. Rylie Deluna (McCall)

Boys 5-6: 1. Deets Babbitt (McCall); 2. Peter Knudson (Eagle); 3. Charles Denker (Boise)

Girls 7-8: 1. Abigail Huelse (Eagle); 2. Stokli Ashcraft (McCall); 3. Hallie Tucker (Boise)

Boys 7-8: 1. Jonny Faeth (Eagle); 2. Caton Langston (Boise); 3. Thomas Gebhards (McCall)

Girls 9-10: 1. Summer Church (Boise); 2. Abigail Milburn (Eagle); 3. Kate Poole (Boise)

Boys 9-10: 1. Griffin Daudt (Boise); 2. Max Weitz (Caldwell); 3. Connor Sabin (Meridian)

Girls 11-12: 1. Josie Hubble (Cascade); 2. Sadi Mosko (Boise); 3. Mary Totten (Boise)

Boys 11-12: 1. Garrett Summerfield (New Meadows); 2. Tyler Smith (Eagle); 3. Stearne Briem (McCall)

Adult Recreational Giant Slalom

Women 18-21: 1. Lydia Beyerlein (Moscow)

Women 22-24: 1. Jen Kullgren (McCall); 2. Michelle Holland (Peck)

Women 35-39: 1. Sheleen Young (Meridian)

Men 35-39: 1. Mark Camper (Nampa); 2. Matt Murphy (Boise); 3. John Ross (Boise)

Men 40-44: 1. Shawn Biggs (Payette); 2. Mark Knudson (Eagle); 3. James Shaffer Jr. (Meridian)

Women 45-49: 1. Kimberley Hovren (Boise); 2. Pam DeChambeau (Cascade); 3. Molly Mouser (Boise)

Men 45-49: 1. John Bernardo (Boise); 2. John McCutcheon (Boise)

Women 50-54: 1. Loren Macey (Boise); 2. Penny Holland (Peck); 3. Denise DeCoster (Livingston, TX)

Men 50-54: 1. Mike Dorris (McCall); 2. Tim Collins (McCall); 3. Tim Schmidt (Star)

Women 55-59: 1. Carol Field (Boise); 2. Nancy Butler (Boise)

Men 55-59: 1. George Dorris (Donnelly); 2. George Law (Boise); 3. Pat Roark (Boise)

Women 65-69: 1. Jane Gabbert (Boise)

Men 65-69: 1. Bob Wood (Eagle)

Women 70-74: 1. Diane DeChambeau (McCall)

Men 70-74: 1. John Bryant (McCall); 2. Will Smith (Garden Valley)

Men 75-79: 1. Don Reynolds (Boise)

Pin It
Favorite

Comments


Comments are closed.

Calendar

Latest in Game of the Week

Popular Events

  • The Work Together Series @ Cottonwood Grille

    • $299-$499
    • Buy Tickets
  • Hells Canyon Jet Boat Adventure @ Nampa Recreation Center

    • Thu., April 20, 7:30 a.m.-5 p.m. $85
  • Boise Parks and Rec Winter/Spring Activities @ Fort Boise Community Center

    • Through April 8

© 2017 Boise Weekly

Website powered by Foundation