12 Years a Slave Wins Big at the 'Anti-Oscars' 

Oscar frontrunners Cate Blanchett, Matthew McConaughey, Jared Leto and Lupita Nyong'o also took home Spirit Award trophies.

On the eve of Hollywood's biggest night, an equal number of stars came to a soaked Santa Monica, California Saturday night to hand out and receive the Independent Spirit Awards.

"12 Years a Slave" won five of its seven nominations at the awards show for independent movies made on small budgets, including the top award for best feature. The Independent Spirit Awards are often known as the "anti-Oscars."

Oscar frontrunners Cate Blanchett, Matthew McConaughey, Jared Leto and Lupita Nyong'o also took home Spirit Award trophies on the eve of the movie industry's biggest honors.

Here are Saturday night's winners:

Best Feature

Winner: 12 Years A Slave

All Is Lost

Frances Ha

Inside Llewyn Davis

Nebraska

Best Director

Shane Carruth, Upstream Color

J.C. Chandor, All Is Lost

Winner: Steve McQueen, 12 Years A Slave

Jeff Nichols, Mud

Alexander Payne, Nebraska

Best Female Lead

Winner: Cate Blanchett, Blue Jasmine

Julie Delpy, Before Midnight

Gaby Hoffmann, Crystal Fairy

Brie Larson, Short Term 12

Shailene Woodley, The Spectacular Now

Best Male Lead

Bruce Dern, Nebraska

Chiwetel Ejiofor, 12 Years A Slave

Oscar Isaac, Inside Llewyn Davis

Michael B. Jordan, Fruitvale Station

Winner: Matthew McConaughey, Dallas Buyers Club

Robert Redford, All Is Lost

Best Screenplay

Woody Allen, Blue Jasmine

Julie Delpy, Ethan Hawke & Richard Linklater, Before Midnight

Nicole Holofcener, Enough Said

Scott Neustadter & Michael H. Weber, The Spectacular Now

Winner: John Ridley, 12 Years A Slave

Best Supporting Female

Melonie Diaz, Fruitvale Station

Sally Hawkins, Blue Jasmine

Winner: Lupita Nyong'o, 12 Years a Slave

Yolonda Ross, Go For Sisters

June Squibb, Nebraska

Best Supporting Male

Michael Fassbender, 12 Years a Slave

Will Forte, Nebraska

James Gandolfini, Enough Said

Winner: Jared Leto, Dallas Buyers Club

Keith Stanfield, Short Term 12

Best First Screenplay

Lake Bell, In A World

Joseph Gordon-Levitt, Don Jon

Winner: Bob Nelson, Nebraska

Jill Soloway, Afternoon Delight

Mike Starrbury, The Inevitable Defeat of Mister and Pete

Best Cinematography

Winner: Sean Bobbitt, 12 Years A Slave

Benoit Debie, Spring Breakers

Bruno Delbonnel, Inside Llewyn Davis

Frank G. Demarco, All Is Lost

Matthias Grunsky, Computer Chess

Best Editing

Shane Carruth & David Lowery, Upstream Color

Jem Cohen & Marc Vives, Museum Hours

Frank G. Demarco, All Is Lost

Matthias Grunsky, Computer Chess

Winner: Nat Sanders, Short Term 12

Best Documentary

Winner: 20 Feet From Stardom, Director/Producer: Morgan Neville, Producers: Gil Friesen & Caitrin Rogers

After Tiller, Directors/Producers: Martha Shane & Lana Wilson

Gideon’s Army, Director/Producer: Dawn Porter, Producer: Julie Goldman

The Act of Killing, Director/Producer: Joshua Oppenheimer, Producers: Joram Ten Brink, Christine Cynn, Anne Köhncke, Signe Byrge Sørensen, Michael Uwemedimo

The Square, Director: Jehane Noujaim, Producer: Karim Amer

Best International Film

A Touch of Sin (China)

Winner: Blue is the Warmest Color (France)

Gloria (Chile)

The Great Beauty (Italy)

The Hunt (Denmark)

Pin It
Favorite

Comments


Comments are closed.

or

Popular Events

  • MING Studios First Friday Films @ MING Studios

    • Fri., May 4, 7-9 p.m. FREE
  • A Plastic Ocean: The Documentary @ Egyptian Theatre

    • Sun., April 22, 6:30 p.m. $10
    • Buy Tickets
  • James Castle House Opening Party and Community Film Screening @ Egyptian Theatre

    • Thu., April 26, 7 p.m. FREE
    • Buy Tickets

© 2018 Boise Weekly

Website powered by Foundation